پرش به محتوا
Home » تاثیر عفونت بر سقط جنین

تاثیر عفونت بر سقط جنین

  • از
تاثیر عفونت بر سقط جنین %%sep%% کیا بخاطر عفونت سقط داشتن %%sep%% چه عفونتی باعث سقط جنین میشود %%sep%% درمان خانگی عفونت واژن در بارداری

تاثیر عفونت بر سقط جنین

تاثیر عفونت بر سقط جنین خطرات عفونت واژن در بارداری بسیار پرریسک است. عفونت‌ واژن درمان نشده در زمان بارداری می‌تواند تاثیرات ناگواری روی رشد جنین و روند بارداری فرد بگذارد. این خطرات بالقوه و جدی شامل زایمان زودرس، اختلال و توقف رشد و وزن‌گیری جنین و در مواردی حتی سقط و از دست دادن بارداری است.
برای درمان این عفونت‌ها و پیشگیری از بروز این حوادث حتما به جای استفاده از روش‌های خودسرانه و درمان عفونت واژن در بارداری در خانه به یک متخصص زنان و زایمان باتجربه مراجعه کنید.
دوران بارداری به‌خودی‌خود، دوران بسیار حساسی است. شرایط بارداری هر فرد کاملاً منحصربه‌فرد و متفاوت از دیگران است و آنچه در مورد عوارض بارداری می‌خوانید، به‌طورکلی است.
یکی از مهم‌ترین عوارض و خطراتی که ممکن است یک خانم حامله را تهدید کند، خطرات عفونت واژن در بارداری است که در برخی شرایط می‌توان به‌راحتی آن را تحت نظر متخصص زنان که وظیفه مراقبت بارداری شما را به عهده گرفته است، درمان کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر شما را با خطرات محتمل عفونت واژن طی بارداری آشنا کنیم.

 

خطرات عفونت واژن تاثیر عفونت بر سقط جنین

عفونت واژن که بیشتر در دو نوع عفونت‌های باکتریایی و عفونت‌های مخمری شایع هستند، ممکن است زنان را در هر سنی مبتلا کنند. اما خطرات عفونت واژن در بارداری بیشتر است. از طرفی در دوران بارداری، افراد ممکن است بیشتر در مورد ابتلا به عفونت‌ها و تأثیر آن‌ها بر فرزند خود که در حال رشد است، نگران باشند تاثیر عفونت بر سقط جنین.
عفونت‌های قارچی واژن، در دوران بارداری بیشتر شایع هستند و معمولاً جای نگرانی ندارند. بااین‌حال، اگر این بیماری در بارداری پیشرفت کرده و به عفونت رحم تبدیل شود، ممکن است خطرات عفونت واژن در دوران بارداری بیشتری ایجاد کند.

بنابراین به‌هیچ‌وجه در هیچ زمینه‌ای از عوارض ایجاد شده در بارداری نباید از تجربه گذشته خود یا تجربه دوستان و خانواده خود به دلیل مشابهت برخی علائم استفاده کنید. این کار می‌تواند هم برای خودتان و هم برای فرزندتان خطرناک باشد. از مهم‌ترین خطرات عفونت واژن در بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سقط جنین با قرص ال دی

سقط جنین با قرص ال دی

ایجاد ناهنجاری‌های مادرزادی در نوزاد به دلیل آسیب به جنین

کاهش توانایی بدن مادر و درنتیجه عدم رشد مناسب جنین و یا ناقص ماندن رشد برخی از قسمت‌ها

نیاز به زایمان زودرس

افزایش احتمال سقط‌جنین

افزایش احتمال بیماری‌های مسری ازجمله سیفلیس، ایدز، تب‌خال و … که می‌توانند جنین را نیز آلوده کنند.

افزایش احتمال ابتلا به کلامیدیا که می‌تواند منجر به ذات‌الریه و یا عفونت چشم شود.

انواع عفونت‌ها و‌ خطرات عفونت واژن در بارداری

تاثیر عفونت بر سقط جنین در دوران بارداری همان‌طورکه در قسمت قبل به آن‌ها اشاره شد، ممکن است عفونت‌های مختلفی ایجاد شود. انواع عفونت‌های بارداری که خطرات عفونت واژن در بارداری را افزایش می‌دهند، عبارت‌اند از:

کورتاژ و سقط جنین

کورتاژ و سقط جنین

عفونت‌های قارچی واژن

عفونت‌های قارچی در ناحیه واژن توسط نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می‌شوند. این عفونت‌ها در دوران بارداری به دلیل تغییرات در سیستم ایمنی بدن، افزایش تولید گلیکوژن و سطوح بالاتر استروژن، ایجاد می‌شوند. بخصوص افرادی که قبل از بارداری عفونت‌های مکرری تجربه کرده‌اند، در صورت عدم رعایت نکات و مراقبت‌های بهداشتی لازم، بیشتر مستعد ابتلا به خطرات احتمالی عفونت واژن طی بارداری هستند.
طبق گزارشی در سال 2015 حدود 20 درصد از کل زنان، مبتلا به کاندیدا هستند که این میزان در دوران بارداری به 30 درصد می‌رسد. همچنین به نظر می‌رسد خطرات عفونت واژن در بارداری در سه ماهه دوم و سوم شایع‌تر باشد.

بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت باکتریایی در واژن است که خوشبختانه به‌راحتی قابل‌درمان است. بااین‌حال خطرات عفونت واژن در بارداری از نوع باکتریال بیشتر از شرایط عادی است. علائم این نوع عفونت واژن عبارت‌اند از:
•    خارش، سوزش یا درد در واژن یا فرج
•    بوی ماهی که از واژن می‌آید.
بوی بدی که بعد از رابطه جنسی بدتر می‌شود.
•    مقدار ترشح بالای خاکستری رنگ رقیق
اگر در دوران بارداری به این عفونت مبتلا شوید و به دنبال درمان عفونت در بارداری و حتی درمان خانگی عفونت واژن طی بارداری نباشید، ممکن است دچار خطرات عفونت واژن در بارداری ازجمله زایمان زودرس و تولد نوزادان با وزن کمتر شوید که هر دو می‌توانند خطرات جدی را برای نوزاد شما ایجاد کنند.

علائم عفونت در بارداری

علائم عفونت در بارداری

استرپتوکوک گروه B

تاثیر عفونت بر سقط جنین استرپتوکوک گروه B (GBS) گروهی از باکتری‌ها هستند که در بدن می‌آیند و می‌روند. اما اغلب به سمت واژن و رکتوم حرکت می‌کنند. آن‌ها معمولاً علائم یا حتی عفونت ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال، زنانی که هنگام زایمان GBS در بدن خود دارند، ممکن است آن را به نوزادان خود منتقل کنند و دچار خطر عفونت واژن طی بارداری شوند.
مادرانی که GBS دارند آن را به نوزادان خود منتقل می‌کنند و اگرچه نادر است، اما GBS در یک نوزاد تازه متولد شده می‌تواند کشنده باشد.
آزمایشات غربالگری بین آغاز هفته 36 و پایان هفته 37 بارداری می‌تواند GBS را تشخیص دهد و بخشی استاندارد از اکثر مراقبت‌های دوران بارداری است.
درمان عفونت در بارداری در این شرایط با آنتی‌بیوتیک‌ها به‌صورت تزریقی (آنتی‌بیوتیک‌های IV) می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی خطر انتقال عفونت GBS به نوزاد را کاهش دهد.
بنابراین در صورت تشخیص به‌هیچ‌وجه در روند درمان سهل‌انگاری نکنید و به متخصص خود اعتماد داشته باشید. البته اعتماد به متخصص منوط به این است که قبل از انتخاب ایشان، تحقیقات لازم را انجام داده باشید.

خرید قرص سایتوتک

 

عفونت رحم در دوران بارداری

عفونت در رحم در دوران بارداری نیز از عفونت‌های شایع است و به دلایل مختلفی می‌تواند خطرناک باشد. ازآنجایی‌که جنین و جفت هر دو در رحم قرار دارند، عفونت ممکن است جفت را تحت تأثیر قرار دهد، به جنین در حال رشد آسیب برساند، باعث زایمان زودرس شود یا منجر به ناهنجاری‌های هنگام تولد شود. عفونت رحم همچنین می‌تواند زایمان را خطرناک‌تر و دشوارتر کند. برخی از افراد نارسایی اندام و سایر عوارض تهدید کننده زندگی را در این شرایط تجربه می‌کنند.
عفونت‌های رحمی اغلب زمانی ایجاد می‌شوند که عفونت‌های واژن به‌درستی درمان نشوند و باکتری‌های واژن به داخل رحم بروند. بنابراین یکی دیگر از مهم‌ترین خطرهای عفونت واژن طی بارداری درصورتی‌که در زمان مناسب و به‌درستی درمان نشود، افزایش احتمال ابتلا به عفونت رحم است تاثیر عفونت بر سقط جنین.
درمان عفونت رحم شامل آنتی‌بیوتیک است و ممکن است نیاز باشد تا بیمار در بیمارستان بستری شود. اگر در حین زایمان تب ایجاد شود، پزشک یا ماما جنین را زیر نظر می‌گیرد. اگر علائم شدید باشد، یک دکتر زنان خوب ممکن است زایمان سزارین را توصیه کند تا بهتر بتواند شرایط را کنترل نماید و خطرات عفونت واژن در بارداری را مهار کند.

 

 

خطرات عفونت واژن در بارداری و علائم عفونت قارچی

خارش در اطراف واژن یا فرج

ترشحات غلیظ، سفید و شبیه پنیر دلمه‌ای از واژن

بوی نان یا آبجو که از واژن می‌آید

درد یا احساس سوزش در داخل یا اطراف ناحیه واژن

درد یا احساس سوزش در حین رابطه جنسی

افراد عادی می‌توانند از داروهای تجویزی یا بدون نسخه برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده کنند. هرچند ما به‌هیچ‌وجه برای افراد عادی، انجام روش‌های خوددرمانی مانند درمان خانگی عفونت واژن طی بارداری و مصرف خودسرانه هر نوع دارویی برای عفونت را توصیه نمی‌کنیم. بااین‌حال، هر فردی که باردار است نباید به‌هیچ‌وجه بدون مشورت با پزشک یا ماما از این روش‌ها و داروها استفاده کند.
همچنین تشخیص نوع عفونت قبل از شروع درمان عفونت در بارداری ضروری است، زیرا سایر عفونت‌ها مانند واژینوز باکتریایی و کلامیدیا را می‌توان با عفونت‌های مخمری اشتباه گرفت.
بنابراین، قدرت تشخیص متخصص شما اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل توصیه می‌کنیم، از همان ابتدا به دنبال یک متخصص زنان خوب برای مراقبت‌های بارداری باشید که در تمام زمینه‌های احتمالی در بارداری تخصص و تجربه کافی داشته باشد.

 

سایر عفونت‌‌های احتمالی و‌ خطرات عفونت واژن در بارداری

بارداری تغییرات زیادی در بدن ایجاد می‌کند و افراد را مستعد ابتلا به عوارض بسیاری از عفونت‌ها می‌کند. به‌عنوان‌مثال، تغییرات پوستی مرتبط با هورمون‌ها در دوران بارداری می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند اگزما یا خشکی شدید پوست شود. در این شرایط اگر پوست زخم شود و خونریزی کند، ممکن است یک عفونت پوستی جدی مانند سلولیت ایجاد شود. احتمال ابتلا به یک اختلال پوستی نادر به نام سندرم سویت نیز در دوران بارداری وجود دارد که شایع‌تر از سایر مواقع است. برخی عفونت‌های دیگر که ممکن است خطرات واژن در دوران بارداری جدی‌تر باشند، عبارت‌اند از:

گیاهانی که موجب سقط جنین

گیاهانی که موجب سقط جنین

آنفولانزا

هپاتیت E که یک نوع ویروس خفیف از گروه هپاتیت است.

تب‌خال، ازجمله ویروس هرپس‌سیمپلکس (HSV) و ویروس واریسلا زوستر (VZV)

لیستریا که می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود.

سرخکا

ایدز یا اچ آی وی تاثیر عفونت بر سقط جنین

 

چگونه می‌توان از خطرات عفونت واژن در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) راهبردهایی را برای کاهش خطر ابتلا به عفونت در دوران بارداری ارائه می‌دهند که شما می‌توانید با پیروی از آن‌ها تا حد زیادی از خطرات عفونت واژن در بارداری در امان بمانید، ازجمله:

 

اجتناب از سفر به مناطقی که زیکا در آن شیوع دارد و استفاده از اسپری حشرات برای جلوگیری از نیش پشه

استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی و درخواست از شریک جنسی برای انجام آزمایش عفونت‌های مقاربتی (STI) و مطمئن شدن از سلامت او (البته بهتر است خودتان نیز این آزمایشات را قبل از اقدام به بارداری انجام دهید.)

شستن دست‌ها بخصوص بعد از انجام فعالیت خارج از منزل با صابون با دقت و به‌صورت منظم

دوری کردن از افرادی که دچار عفونت‌های مسری هستند.

تزریق واکسن آنفولانزا قبل از اقدام به بارداری

پرهیز از مصرف غذاهای غیر پاستوریزه مانند شیر یا هر نوع لبنیات و روغن‌های خام در دوران بارداری

در صورت داشتن حیوانات خانگی، در دوران بارداری باید مسئولیت تعویض بستر و بهداشت او را به فرد دیگری بسپارید.

آزمایش برای عفونت گروه B استرپتوکوک

 

روش‌های کلی درمان عفونت واژن در بارداری چگونه است

شما می‌توانید با خیال راحت عفونت قارچی در دوران بارداری را با انواع کرم‌ها یا شیاف‌های ضد قارچ واژینال تحت نظر متخصص زنان خود درمان کنید و حتماً قبل از درمان باید تشخیص نوع عفونت توسط پزشک متخصص زنان شما انجام شود.
درمان به موقع عفونت‌ها در بارداری به شدت مهم است و تا حد زیادی می‌تواند شما و فرزندتان را از خطرات عفونت واژن در بارداری حفظ نماید.
عفونت‌های مخمری به ویژه در دوران بارداری شایع‌تر است، زیرا تغییرات هورمونی می‌تواند تعادل pH واژن را مختل کند. علائم شایع عفونت قارچی شامل خارش واژن و ترشحات سفید و غلیظی است که شبیه پنیر دلمه است.
در صورت بارداری معمولاً مصرف داروهای خوراکی و درمان عفونت واژن در بارداری در خانه برای درمان عفونت بارداری توصیه نمی‌شود و با روش‌های دیگری درمان صورت می‌گیرد.
همچنین باید از مصرف برخی از داروهای ضد قارچی که معمولاً تجویز می‌شوند، مانند فلوکونازول (Diflucan) به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری اجتناب شود. اگر هنوز بارداری شما تأیید نشده است و مشکوک به بارداری هستید، در صورت مراجعه به متخصص زنان حتماً این مسئله را با او در میان بگذارید تا از مصرف داروهای خطرناک جلوگیری شود.

 

درمان عفونت واژن در بارداری در خانه

در رابطه با جواب سوال درمان عفونت واژن در بارداری چگونه است، به‌طورکلی شما نباید در دوران حساس بارداری هیچ نوع بیماری حتی یک سرماخوردگی ساده را به‌صورت خودسرانه درمان کنید.
در این دوران حتی مصرف برخی از مسکن‌ها می‌تواند خطرات زیادی برای فرزند شما و گاهاً برای خودتان ایجاد کند.
بنابراین هرگونه علائم عفونت واژینال را تجربه کردید، ابتدا به متخصص خود مراجعه کنید تا معاینات و آزمایش‌های لازم انجام گیرد و نوع و شدت عفونت تشخیص داده شود تا بهترین درمان برایتان انجام گیرد تا از خطرات عفونت واژن در دوران بارداری در امان بمانید.
بااین‌حال در صورت صلاح‌دید متخصص، خود می‌توانید از برخی روش‌های زیر به‌عنوان روش‌های کمکی استفاده کنید:

Abortion in Pregnant

استفاده از سرکه سیب

تاثیر عفونت بر سقط جنین مشخص شده است که سرکه سیب از رشد کاندیدا آلبیکنس، سویه قارچی که به‌طورمعمول باعث عفونت‌های قارچی می‌شود، جلوگیری می‌کند. برای استفاده از این درمان طبیعی، حمام کنید و نصف فنجان سرکه سیب را به آب وان اضافه کنید و حداقل 20 دقیقه در این آب بمانید.
البته یادتان نرود که با پزشک مشورت کنید. همچنین هرگز از سرکه سیب به‌صورت خالص، استفاده نکنید. زیرا این سرکه قدرت بالایی در کشتن باکتری‌ها و قارچ‌ها دارد و استفاده از سرکه سیب خالص موجب می‌شود باکتری‌های سالم بدن نیز از بین بروند.
سرکه سیب را حتما قبل از استفاده رقیق نمایید تا پوستتان آسیب نبیند.

Signs of infection after abortion

سخن آخر

تاثیر عفونت بر سقط جنین همان‌طورکه ملاحظه کردید در دوران بارداری ممکن است دچار عفونت‌های مختلف واژینال شوید و احتمال ابتلا به این عفونت‌ها معمولاً در بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و شرایط بدن، بیشتر هم می‌شود.
اما باید خطرات عفونت واژن در بارداری را به‌خوبی بشناسید و به‌محض مشاهده علائم هرکدام از عفونت‌ها با متخصص خود تماس بگیرید یا حضوراً مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شده و نوع عفونت مشخص گردد.
عفونت‌های واژن در دوران بارداری اگر در زمان درست و به‌طور صحیح درمان نشوند، می‌توانند خطرات بسیار زیادی مانند عفونت رحم، زایمان زودرس، ناهنجاری‌های مادرزادی برای نوزاد، ناتوانی‌های ذهنی برای نوزاد، خطرات عفونت واژن در دوران بارداری و … را به وجود آورند و حتی در برخی مواقع می‌توانند کشنده باشند.
بنابراین به‌هیچ‌وجه خود درمانی نکنید و سعی نکنید از تجربه‌های مشابه اطرافیان خود برای درمان خانگی عفونت واژن طی بارداری استفاده کنید. شما حتماً باید این موارد را تحت نظر متخصص زنان خود درمان نمایید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

induced abortion

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *